A következő tesztet új szerzeményemről, egy Samsung WB150F kompakt fényképezőgépről készítem. Az eddig megszokott módon, nem egy specifikációkkal teletűzdelt értékelés lesz olvasható, hanem egy átlagos felhasználónak jól érthető elemzés kerül publikálásra. A választásom azért esett a Samsungnak erre a  már újnak nem mondható kütyüjére, mivel ár/érték arányban és tudás szempontjából a legjobbnak tűnt. Ezek a gépek (ebben az árkategóriában) nem profik, így mindig ott a lehetőség, hogy a választás rossznak bizonyul, a cikk végén kiderül megérte-e.

Első kézbevétel:

A  Samsung WB150F a kompakt gépek minden előnyével és hátrányával rendelkezik. Egy kézben könnyen elfér, jól kiegyensúlyozott, minden nyomógomb kézre áll, a fém ház kellemes fogású. Nagyobb kézzel rendelkezőknek, problémát fog okozni a vaku kitakarása, meg kell szokni, hogy kis gép lévén a mutató ujjunkat hová helyezzük. A kijelző szép nagy, mint ahogyan az optika is, a bekapcsoló gomb jól elhelyezett. A kezelőszervek könnyen kitanulhatóak, a tárcsa állítása egyszerű (beállítási lehetőségek). A megszokott gombokon kívül, található rajta egy gyors gomb, amit megnyomva a videofelvétel aktiválhatjuk.






Tartozékok:

Tartozékok terén nem nagy a felhozatal. Egy csomagajánlatban vásároltam a fényképezőgépet, de még így is elég szegényesnek mondható a tartozékok száma. Eredetileg egy töltőkábelen (ami egyben az adatkábel) és az akkumulátoron és egy hordozószíjon kívül más nem található a dobozban (CD, garanciajegy, rövid használati útmutató nem a leglényegesebb). A csomagajánlat miatt nekem bővült az alap csomag egy memóriakártyával és tokkal. Sajnos mást nem találunk, így nincs külön akkutöltő, vagy TV-re csatlakoztatható kábel. Előbbit megértem, nélküle is könnyen tölthető a készülék, de sajnos az utóbbit nagy hiányosságnak értékelem. Mindenki készüljön fel rá, ha szeretné, hogy a készülék képeit egy TV-re is közvetíteni lehessen, plusz kiadásokkal kell számolni (WIFI-s okos tévé esetében nincs szükségünk erre).

Specifikáció:

Megpróbálom a száraz tartalmat kiszűrve, egy átlag felhasználót érintő tulajdonságokat leírni. A kütyü 14,2 Megapixel-es, 24 mm-es nagy látószögű objektívvel van felszerelve, és 18x-os optikai zoomra képes (optikai képstabilizáló segíti az elmosódás elkerülését). A használatban egy 3”-os TFT LCD képernyő van segítségünkre. Nagy előny, hogy egy gyári Li-ion-os akkumulátort is kapunk hozzá, így külön nem kell minőségi tölthető elemeket vennünk. WIFI kapcsolatra képes (bár ezt egy okosmobil nélkül, nehezen élvezhető ki, erről később). Videofelvételeket HD minőségben képes rögzíteni, bár ezt csak 1280 x 720-as méretben.

Készülék:

Alapesetben nem mondható fürgének a gép, de nem is lassú. A bekapcsoló gomb megnyomását követően a betöltést viszonylag gyorsan elvégzi, a tárcsák közötti módok váltásánál néha elidőzik. Jól kezelhető „kis” kompakt gép. A SMART funkció (automata kiválasztja a beállításokat) jól működik, a többi lehetőséget igen ritkán kell használni. Az akkumulátort erős, teljesen még nem sikerült lemerítenem, kb. 400 kép után merül egy csíkot a kijelzőn (persze ez felhasználástól függ). A WIFI részt egy kicsit kidolgozatlannak gondolom, mivel azon kívül, hogy Androidos mobilra leölhető alkalmazása jól működik (fájlok küldése készülékre, és mobillal történő exponálás) másra nem igazán használható. Maga a WIFI-re való csatlakozás is időigényes (pl.: bonyolultabb jelszó bevitelénél), a közösségi hálóra való feltöltés nem igazán működik (ha még is, a kép egyből nyilvános állapotba kerül), YouTube videó feltöltésénél korlátozásokba ütközünk, egy egyszerű e-mail elküldése is nehézkes, akárcsak a felhő szinkronizálás. Rengeteg egyéb beállítási lehetőség áll rendelkezésére azoknak, akik nem egy átlag módon akarják használni, a hobbiszerkesztők különböző sémák közül válogathatnak. Szerencsére a menürendszer tud magyarul, így nyelvi problémák nem lépnek fel.

Használat:

Könnyű használni a Samsung termékét. Legtöbbször a SMART opcióra van állítva, ritkán kell a tárcsákhoz nyúlni. Féltem a 18x-os zoomtól, hogy nehéz lesz éles képeket készíteni, de meglepetésemre állvány nélkül, szabad kézzel tökéletesen megy. Videó rögzítésénél még zoomolás alatt is veszi a hangot (a filmen sajnos hallatszik). Jó a súlyelosztása a gépnek, így még egy kézzel is éles képet lehet készíteni. Sajnos a zoomolás elég lassú, elvileg szabályozható a kar húzási erejével a sebesség, de a gyakorlatban mindig maximumon használom, és még így is lomha. A kijelzője még napsütötte helyen is viszonylag jól látható. A különböző funkciók, mint pl.: makró, arcfelismerő, panoráma jól kezelhető (a SMART mód nem mindig ismeri fel, hogy makró beállításra lenne szükség). A gombok érthetőek és jól elhelyezettek, nincs véletlen megnyomás lehetősége, az exponáló gombnál jól megkülönböztethető fél és teljes benyomott állapot.

Összegzés:

Ár/érték arány szempontjából kimagasló, hiszen körülbelül 40.000 Ft-ért meg lehet vásárolni. A megapixelek számát tekintve az, hogy 10 vagy 18-ról van szó lényegtelen, hiszen nem plakátot szeretnénk készíteni (legalábbis ahhoz nem egy kompakt gépet veszünk). A zoom tartomány kimagasló ebben a kategóriában, plusz pont, hogy ez nem megy az élesség rovására. Remegő kezűeknek is ajánlom, jól kompenzálja a rezgéseket. Néhány esetben azért kompromisszumot kell kötnünk, hozzá kell szokni a lassabb zoomoláshoz, és észben kell tartani, hogy az ujjunkkal könnyű a vakut kitakarni. Jó kezdeményezés volt a Samsungtól egy WIFI egység beépítése, de azért készüljünk fel, hogy még nagyon gyerekcipőben jár, optimális használathoz elengedhetetlen lenne az érintőkijelző. Távkioldásra kiválóan használható (megfelelő Androidos mobillal). A rengeteg opciót viszont feleslegesnek találom, de biztosan van akinek fontos, használatban nem zavaró.

A fentieken túl, aki egy kompakt fényképezőgépet keres, tud kompromisszumokat kötni és az előbb említett hibákat el tudja fogadni azok számára, csak ajánlani tudom. Én nem bántam meg, hogy megvettem, az igényeimet maximálisan kiszolgálja.

Eredeti méretben még több kép: http://sdrv.ms/XojwG5

Amennyiben tetszett a cikkem kérlek, oszd meg ismerőseiddel.

Tetszésed kinyilváníthatod egy like-al.


További érdekes cikkek:

Notebook, laptop karbantartás

Notebook modernizációja

Concorde tab Novum teszt

Concorde tab 9.7 IPS PLUS teszt

Concorde tab 9.7 IPS PLUS teszt videó

Concorde tab 9.7 IPS teszt

Concorde tab 9.7 IPS teszt videók

Felhőszolgáltatások Windows és Android rendszerekhez.

Notebook, laptop élettartalom növelő lehetőségek

Androidos készülékre hasznos programok

Milyen Notebookot vegyünk?

Hordozható számítógépek összehasonlítás