Előző cikkben bemutattam (itt érhető el), hogyan lehet némi pénzbefektetéssel fejleszteni pár éves hordozható számítógépünket, ez viszonylag könnyen elvégezhető volt.

A fejlesztésnél nem tértem ki rá, hogy számítógépünket karban kell tartani. Nem elég félévente leporolni, sajnos bonyolultabb a helyzet. Egy korábbi cikkben bemutattam néhány lehetőségét számítógépünk karbantartására (itt érhető el). A mostani cikkben részletezem egy teljes notebookhűtő tisztítását.

A feladat nem egyszerű, de nem is lehetetlen. Ezen a ponton felhívnám a figyelmet, hogy automatikus garanciavesztéssel jár a kütyü szétszedése, erre több ponton beépített garanciacsík van (a vitás esetek miatt), tehát garancia lejárta után tessék próbálkozni. Furcsa, mert egy új gépre átlag 2 év garanciaidőt adnak, de a tisztítást félévente ajánlják a gyártók.

Mikor ajánlott kitisztítani?

Átlag félévente érdemes lenne egy teljes tisztítást végezni a hordozható számítógépünkön, de a felhasználás körülménye nagyban befolyásolja ezt az időintervallumot. Jelzés értékű, ha a hűtő minden különösebb terhelés nélkül is folyamatosan működik, illetve a melegedő hátlap.

Miért érdemes kitisztítani?

Az optimális hűtés nagyon fontos, melyet a por, kosz nagyban befolyásol. Élettartalmát növelhetjük gépünknek és az akkumulátor üzemidejére is pozitív hatása van egy jó hatásfokon működő hűtőnek.

A tisztítás előtt érdemes beszerezni pár kelléket:

  1. Alkohol (patikában beszerezhető)
  2. Rengeteg törlőkendő (papír a legegyszerűbb)
  3. Fültisztító
  4. Hővezető paszta
  5. Ecset (sima kis festő ecset)
  6. Csavarhúzó több méretben

 

Minden laptop más és más, de a bemutatómmal, jó eséllyel mindenki házilag el tudja végezni a tisztítást. Létezik olyan notebook, ahol a CPU esetleg videokártya hűtő megbontását nem kell elvégezni (a hűtő ezek szétszedése nélkül is eltávolítható), ilyen esetekben hővezető pasztára nincs szükség.

A tisztítás folyamatát egy ASUS notebookon mutatom be, melynek hűtője megvétele óta (tehát három éve) nem volt tisztítva. Természetesen kívülről takarítva volt, de alkotórészekhez csak teljes szétszedést követően lehet hozzáférni.

Mindenki csak saját felelősségére lásson neki, amennyiben nem érzel kellő magabiztosságot hozzá, fordulj szakemberhez.

Első lépés: Távolítsuk el a hátlapot

Második lépés: A megjelölt helyeken, távolítsuk el a rögzítő csavarokat.

Harmadik lépés: Vegyük ki a hűtőegységet. Vigyázzunk a kábelekkel, a hűtőventillátor vezetékét húzzuk ki. Óvatosan többet ésszel mit erővel járjunk el. Könnyen törnek az alkatrészek, finom mozgatással, helyezgetéssel és türelemmel ki fog jönni. Vigyázzunk rengeteg kosz és por fog kiesni a mozgatással, ezt utána el kell takarítani.

Negyedik lépés: Szedjük szét a hűtőegységet és tisztítsuk meg. Ajánlott egy porszívó és festőecset használata. Az előző hővezető pasztát el kell távolítani melyet alkohollal, lehet a legegyszerűbben. Vigyázzunk, mert nagyon maszatol!

Ötödik lépés: A CPU-t és videokártyát is tisztítsuk meg a hővezető pasztától, melyre szintén alkohol használható. Érdemes a belső elemeket is letakarítani.

Hatodik lépés: Szereljük össze a hűtőegységet. Érdemes már most a hővezető pasztával bekenni a videokártya és CPU csatlakozó részt. A pasztából ne használjunk sokat, mivel ezzel csak összekenjük magunkat és szép tiszta gépünket (nehéz letakarítani).

Hetedik lépés: Szereljük vissza a hűtőegységet a hordozható számítógépünkbe. Figyeljünk oda a megfelelő csatlakozásokra (hűtőventillátor kábelét ne felejtsük el visszadugni). A CPU rögzítő csavaroknál a sorrendre ügyeljünk a csavarok meghúzásánál, általában fel van tüntetve hátlapon. Kerüljük a túlhúzást, mivel így kárt tehetünk az alkatrészekben.

Végezetül szereljük vissza a hátlapot és készen vagyunk.

Elvégzett munka nehézsége: közepesen nehéz

Tisztítás időtartalma: kb. 1.5 óra

A tisztítás végén sokkal halkabb lett a notebook. Kevésbé melegszik a hátlapja, és átlag használat mellett ritkán kapcsol be a hűtőventillátor.

Remélem segíthettem egy költséges tisztítást leegyszerűsíteni.

Képek nagyban: http://sdrv.ms/VESKoy

A beszerelésről készült videó:


Amennyiben tetszett a cikkem kérlek, oszd meg ismerőseiddel.

Tetszésed kinyilváníthatod egy like-al.


További érdekes cikkek:

Notebook modernizációja

Concorde tab Novum teszt

Concorde tab 9.7 IPS PLUS teszt

Concorde tab 9.7 IPS PLUS teszt videó

Concorde tab 9.7 IPS teszt

Concorde tab 9.7 IPS teszt videók

Felhőszolgáltatások Windows és Android rendszerekhez.

Notebook, laptop élettartalom növelő lehetőségek

Androidos készülékre hasznos programok

Milyen Notebookot vegyünk?

Hordozható számítógépek összehasonlítás