Aki még csak most ismerkedik új Androidos készülékével gondban lehet, milyen programokra van szüksége. Sokszor még a régóta Android rendszert használóknak is fejtörést okoz az alap programok összeszedése.

Összeszedtem néhány véleményem szerint elengedhetetlen Androidos applikációt, amelyekkel megkönnyíthetjük mindennapos életünket.

Böngészés

Rengeteg programot kínál a GooglePlay, Androidos böngészésre. Ízlés kérdése ki melyiket használja. Két böngésző applikációt emelnék ki gyorsaság, kezelhetőség és megbízhatóság szempontjából. Az egyik TV-ben is sokat látott Opera böngésző. A másik a kevésbé ismert a Dolphin. Mind a kettő ingyenes.

Opera:

A legtöbbek számára a legjobb választás, hiszen tud magyarul. Létezik Mini (kevesebb, mint 1 Mb) és Sima (14 Mb) változata. A Minit főleg kis tárhellyel rendelkező telefonokra ajánlom. A Sima kicsit több adatforgalmat használ, ha spórolni szeretnénk, ne ezt használjuk. Mind a két változata megbízható jól kezelhető és gyorsan tölti be az oldalakat. Sok beállítási lehetőségünk nincs (elrontani nehezebb).

Dolphin:

Sajnos nem tud magyarul, de sok angoltudás nem szükséges a kezeléséhez (részletes beállítására egy alap angoltudás nem árt). Létezik Mini (majdnem 1 Mb), Sima (3.4 Mb és nevében HD szerepel) és tabletra optimalizált változata Pad néven (1.7 Mb). Hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, mint az Opera. A mini és a sima ugyan azokat tudja, mint az előbb említett böngésző, csak ezeket sokkal mélyebben személyre lehet szabni (könnyű elállítani). Könnyű a kezelése, megbízható, gyorsan töltődik be (rossz beállítás esetén kifejezetten lassú). Rengeteg kiegészítő tölthető le hozzá és ezzel tehetjük még kényelmesebbé a böngészést. Óva intek mindenkit a tablettra optimalizált verziótól az én tabomon állandóan kifagyott és elég lassú volt (hosszú távú következtetést nem érdemes levonni, mert még csak Béta).

Szövegszerkesztés és olvasás

A PC-ken ismert Microsoft Office csomag Androidos készülékre nem érhető el, de rengeteg alternatívát kínál a GooglePlay. Többnyire kijelenthető, hogy amelyik ingyenes az valamilyen korlátozást tartalmaz (ami miatt kényelmetlen használni). OfficeSuite szinte mindazt tudja, mint a Microsoft terméke. PDF dokumentum olvasására az előbb említett program is alkalmazható, de erre a célra ajánlom az ingyenes Adobe terméket.

OfficeSuite:

Mobilra, tabletra egyaránt ajánlom, jól kezelhető, sok funkcióval rendelkezik. Létezik ingyenes, csak olvasásra alkalmas applikációja OfficeSuite Viewer (11 Mb), hogy szöveget szerkeszteni tudjunk az OfficeSuite Pro (3501 Ft-ba kerül és 15 Mb) ajánlom. Sajnos egyik verzió se tud magyarul. Kiterjesztések közül a DOC, DOCX, RTF, TXT, LOG, XLS, XLSX, CSV, PPT, PPTX, PPS, PPSX, PDF, EML, ZIP kezeli. Egyszerű a használata és könnyen tudok Word, Excel, PowerPoint-hez hasonlót alkotni.

Adobe Reader:

Ingyenesen elérhető az Adobe Reader (5.9 Mb). Sajnos magyarul ez az applikáció sem tud. Szinte ugyan azokat a lehetőségeket biztosítja, mint a PC-ről megszokott verzió. Táblagépen és mobilon is egyaránt hibátlanul üzemel.

Időjárás

Véleményem szerint egy okos telefonra elengedhetetlen egy olyan applikáció, amely az időjárást megmutatja, esetleg még egyéb kényelmi funkciókkal rendelkezik. A magyar köpönyeg.hu időjárás előrejelző weblapnak létezik Androidos alkalmazása, azért ezt ajánlom, mivel stabil és eddig nem találkoztam olyan készülékkel amin nem futott volna. Az alkalmazás köpönyeg néven (kevesebb, mint fél Mb) érhető el. Widget (asztalra kihelyezhető gyors nézet) rendelkezik és időjárás riasztás esetén jelezhet.

Az Origo hírportál időjárás jelentése is megbízható. Origo időjárás néven érhető el (5 Mb), több radarképet és jelzések állíthatók be vele. A hátránya hogy nagyobb helyet igényel.

Különböző óra alkalmazások is tartalmazhatnak időjárás jelentést, hasznos lehet, hogy ezek pozíciótól függően változtatják az előrejelzést. Néhány ilyen alkalmazás itt tekinthető meg.

Menetrend (BKV, MÁV)

Vidéki vagy budapesti az ember, ha nincs gépjárműve tömegközlekedést kell használnia. A MÁV internetes keresőjéhez hasonló applikáció TELvira (226 Kb) és a BKV tábláihoz hasonló budapesti menetrend (398 Kb) segít a közlekedésben. A BKV alkalmazáshoz nem kell internet kapcsolat, de a TELvira applikációhoz nem árt (késés, kimaradás, stb.). Budapesti közlekedéshez ajánlom az OkosanUtazom alkalmazást (majdnem 1 Mb), ezzel útvonaltervezést is lehetséges, ezzel megkönnyítve az utazást (adatkapcsolat nem árt).

Kommunikáció

Az ismert internetes videó telefonálásra is alkalmas Skype (14 Mb) csak saját felelősségre ajánlom. Akinek elengedhetetlen használja, de sok helyet foglal, nagy az adatkapcsolat igénye, és sok készüléken meglehetősen instabil.

Véleményem szerint az egyik legjobb ingyenes telefonálásra alkalmas applikáció a Viber (4.2 Mb). Saját telefonszámunkkal kell regisztrálni, nagyon kevés adatforgalmat használ, és viszonylag stabil. Funkciói között az ingyenes SMS-ezés, képküldés és telefonálás megtalálható. Saját telefonkönyvében láthatjuk, hogy a kapcsolataink között kinek használja a Vibert. Hátránya, hogy amennyiben a hívott fél nincs kapcsolódva internethez, kicsöngés ugyan úgy hallható, mint egy rendes hívásnál.

Költségek

Androidos készüléknél érdemes a költségekre odafigyelni, mivel sok modell esetében a lebeszélt perceket vagy a használt adatmennyiség nem látható. Erre kiváló megoldást nyújt a DroidStats nevű program (1.5 Mb). Beállíthatóak a mérési határok, kedvezményezett percdíjak, számlázási ciklus stb. Pontos adatokat szolgál, stabilan működik. Arra érdemes odafigyelni, hogy a futó folyamatok között ne kapcsoljuk le, és az eszközmemóriában tároljuk. Használatát elősegíti, hogy magyar nyelvű.

Egy Androidos készülékhez ezeket a programokat ajánlom. Több program is elérhető, hogy még személyesebbé varázsolhassuk a kütyünket, de az alap programoknak a fentebb felsorolt applikációkat érdemes telepíteni.

Amelyik applikációról tudtam készítettem képeket: http://sdrv.ms/M038Iz

Amennyiben tetszett a cikkem kérlek, oszd meg ismerőseiddel.

Tetszésed kinyilváníthatod egy like-al.


További érdekes cikkek:

Concorde tab 9.7 IPS teszt

Concorde tab 9.7 IPS teszt videók

Felhőszolgáltatások Windows és Android rendszerekhez.

Retrokütyük a XXI. században

Notebook, laptop élettartalom növelő lehetőségek