Windows és Androidos rendszerekhez nincs olyan egységes felhőszolgáltatás, mint egy Apple termék esetében az iCould (az Windows és az Android közvetetten konkurálnak így ilyen egységes rendszer a közeljövőben nem valószínű, hogy létrejön).

A következő összehasonlítás a legismertebb felhőszolgáltatásokat ismereti (Windows és Android), amelyek hasonlóan segítségünkre lehetnek, mint az Apple iCould szolgáltatása.

Bevezetés:

Mi az a felhőszolgáltatás?

Olyan internetes tárhely, ahol különböző adatokat lehet tárolni (képek, videók, dokumentumok, fájlok stb.). Ezek az adatok nem a saját eszközünkön foglalják a helyet, hanem az internetre feltöltve egy biztonságos szerverterembe tárolódnak. Az adatokat megnézni vagy letölteni bárhonnan le lehet (felhasználónév, jelszó megadásával), ahol internet kapcsolat lehetséges (és persze valamilyen böngészőt vagy applikációt futtatni tudó készülék).

Miért érdemes az interneten tárolni az adatokat?

A felhőszolgáltatást azért érdemes igénybe venni, mivel biztonságosabb és mobilisebb, mint egy hagyományos tárolás. Biztonságosabb, hiszen ha az adatokat tároló eszköz megrongálódik, ellopják vagy valamilyen olyan behatás éri, ami miatt nem lehet róla tovább olvasni a féltett családi képek és videókat vagy a fontos üzleti fájlokat akkor ezek végérvényesen elvesztek. Mobilisebb, mert az adatokhoz bárhonnan hozzáférhetünk, nem kell külön tároló, hogy egy másik eszközön a kívánt tartalmat megjelenítsük, nem vesztünk időt az adatok kimentésével.

Hogyan működik?

Regisztrálni kell egy felhőszolgáltatást nyújtó szolgáltatónál (erről később). Többfajta módon is feltölthetők az adatok (internetes böngészőn keresztül, program által, applikáció révén stb.). A menteni kívánt dokumentumokat a fentebb felsorolt feltöltési lehetőségek egyikén, egyszerűen feltöltjük. Hátrány, hogy egy lassabb internet sebességgel rendelkező feltöltőnek eltart egy darabig, míg az adatait elhelyezi a szolgáltatónál.

Szolgáltatók:

SzolgáltatókA szolgáltatókat úgy választottam ki, hogy mindegyiknél legyen ingyenes tárterület és fusson Windows és Android rendszereken. Azért ezeket a szempontokat vettem figyelembe, mivel költeni nem szerettem volna, de lehetőség szerint az Apple rendszerhez hasonló kényelmi funkciókat kapjak (Androidos mobil vagy tabletről könnyedén megtekinthessem az adatokat, adatkábel használata nélkül, és a mobillal készített képeket bárhol megmutathassam). A funkció azért hasznos, mert az asztali számítógépen (vagy notebook, laptop, stb.), az adatok tárolására alkalmas, elegendő tárhely van, de egy mobil esetében (kevés memóriahellyel), már több giga tárolása nem lehetséges (a bővíthető memóriakártya lehetőségétől tekintsünk el).

Négy szolgáltatót teszteltem (a sorend véletlen, semmilyen prioritást nem tartalmaz). Két ismertebb szolgáltató a „Goggle Drive” és a Microsoft „SkyDrive” rendszere magyarul is tud a másik kettő közül a régóta ismert „Dropbox” és a talán nem annyira ismert, mégis sok lehetőséget tartalmazó „Box” rendszerek sajnos nem tudnak magyarul.

Google Drive

Google DriveA Drive rendszer használatánál ingyenesen 5 GB tárhely áll rendelkezésünkre. Külön regisztrálni nem kell annak, aki egyéb Google szolgáltatásba már regisztrálva van (Google Play, YouTube, Gmail, Google+, stb.). Böngészőből a https://drive.google.com  címen érhető el. Asztali számítógépre is telepíthető, ekkor egy mappát hoz létre, amely automatikusan szinkronizál az interneten tárolt adatokkal, feltölteni egy anyagot ezzel a megoldással egyszerű (ugyan az a módszer, mint egy fájlból egy másik fájlba történő átmásolásnál). Az adatok megosztása, nyilvánossá tétele egyszerű. Böngészőből használni nem a legkényelmesebb. Megjeleníteni vagy letölteni egyszerű, de feltölteni már bonyolultabb. Kiigazodni a lehetőségeken időt vesz igénybe, nem minden egyértelmű (pedig magyar).  Az Androidos applikációra is ráférne még egy kis javítás, feltölteni egyszerű, letölteni több tartalmat már hosszú idő (egyesével kell letölteni, mappát nem lehet). Alapesetben egy Androidos készülék valamilyen módon kapcsolatba áll a Google-val, nekem a Drive rendszer még nem kiforrott, használatát mellőzöm.

 

SkyDrive

SkyDriveA SkyDrive rendszer nyújtja a legnagyobb ingyenes tárterületet, 7 GB-ot. Regisztrálni a WindowsLive rendszerbe kell ezzel nem csak felhőszolgáltatást kapunk, hanem Hotmailt és MSN-t (aki rendelkezik valamelyikkel, tehát van Windows Live ID-je, új regisztrálni nem kell, a meglévőt használhatja). Böngészőből a https://skydrive.live.com  címen érhető el. A Google Drive rendszerhez hasonlóan itt is az asztali számítógépre telepíthető, amellyel ugyan úgy kell dolgozni, mint ahogy azt az előző rendszernél leírtam. Az adatok megosztása az előző rendszerhez képest talán két kattintással több. A legnagyobb gyengéje a programnak, hogy Anroidos applikáció nem készült belőle (böngészőből elérhető, de egy Androidos rendszernél ez nem a legpraktikusabb) valószínűleg a Windows 8-hoz készülhet valamilyen program. Böngészőből való használata egyszerű, jól érthető (akár egy Windows). Nagyon nagy előnye, hogy a SkyDrive szolgáltatásai között ingyenesen elérhető a jól ismert szövegszerkesztő, táblázatkezelő, prezentációkészítő program és még jegyzetet is készíthetünk. Ezek a funkciók ingyenesen elérhetőek, így a súlyos pénzekbe kerülő Office csomagot nem kell megvásárolnunk. Aki eddig a Windows rendszereken nőtt fel vagy huzamosabb ideje használja, a SkyDrive rendszerrel nem lesz problémája. Az Androidos applikáció hiányában, korlátozottan használom. Az eredeti kérdést, hogy az Apple iCould rendszeréhez hasonlót keresek, sajnos nem teljesíti.

Dropbox

DropboxAz egyik legismertebb felhőszolgáltató a Dropbox, de egyben a legkevesebb ingyenes tárhelyet biztosítja, mindösszesen 2.5 GB-ot (a szolgáltató meghatározott esetekben, ezt díjtalanul növelheti). Külön regisztrációt igényel, amelyet böngészőből a https://www.dropbox.com címen érhetünk el. Ahogyan azt az előző két rendszernél itt is asztali számítógépre telepíthetjük a programját, ahol egy mappát hoz létre, használata, mint azt előző két esetben (a program a megszokottnál nagyobb mértékben használja a memória teljesítményét). Magyar nyelven sajnos nem tud, de használatához sok angoltudás nem szükséges. Megosztani vagy nyilvánossá hozni adott tartalmat, egyszerűen elvégezhető. Böngészőből elérhető, szép letisztult felületet kapunk (egyéb extra szolgáltatással nem rendelkezik). Androidos applikációja létezik, stabilan akadás nélkül futtatható és akárcsak a böngészőjéhez hasonlóan egy szép letisztult felületet kapunk. Egyetlen nagy hibája van, hogy az Androidos applikációban mappát nem tudunk letölteni minden tartalmat egyesével kell kijelölni és letölteni (feltölteni gyorsan több elemet is lehetséges). Az előbb említett problémát javítanák nagyon hasonló lehetne az Apple által nyújtott szolgáltatáshoz. Androidról PC-re történő fájlmásoláshoz gyakran használom.

Box

BoxAz utolsó felhőszolgáltató, akit bemutatok a Box. Külön regisztráció után 5 GB tárhely áll rendelkezésünkre, regisztrálni a https://www.box.com  címen lehet. A szolgáltató majdnem ugyan azokat a lehetőségeket nyújtja, mint a Dropbox csak a felülete kicsit bonyolultabb, így magasabb angoltudás nem hátrány a használatánál. Sokkal szélesebb lehetőségeket nyújt az asztali számítógép szinkronizációnál mint az előző szolgáltatók. Androidos applikációja mellett létezik többek között iPhone, iPad-ra is. A többi lehetőségek közül szinte egyezik a vele konkuráló szolgáltatókkal. Fő problémám szintén Androidról mappa letöltése nem lehetséges, adatokat csak egyesével enged letölteni.

Értékelés

A felhőszolgáltatás, mint tároló tetszik, sok lehetőséget kínál még egy átlag felhasználónak is. Megbarátkozni azzal a tudattal, hogy személyes anyagaim a világhálón elérhetőek annál nehezebb.

Szolgáltatók PCA fő problémám, hogy az Apple rendszeréhez hasonlót nem sikerült kivitelezni (automatikus szinkronizáció asztali számítógép, Androidos kütyük között) és nagyon zavaró a számomra, hogy Androidos készülékről a letöltés macerás és időigényes (értem a szolgáltatót, miszerint a tartalommal nem akarja terhelni a mobil vagy tábla készüléket, ezért nincs ilyen lehetőség) nekem ez a funkció nagyon hasznos lenne. Melyik szolgáltató mennyi ingyenes tárhelyet biztosít magasan a SkyDrive nyer, de gondoljuk végig. Ahhoz, hogy megtöltsük tartalommal a 7 GB-ot egy átlag magyarországi szolgáltatón keresztül (56 kb/s), 36 óra és majdnem 25 perc szükséges ez azért rengeteg idő, tehát lehet mégsem olyan kevés az a 2.5 GB-t.

Használhatóságból a Dropbox-ot használom, hiszen Androidos kütyüimről a tartalmat könnyen mozgathatom az asztali számítógépemre. PC-n érdemes a SkyDrive rendszert használni a sok ingyenes szolgáltatása miatt (Office csomag ne felejtsük el), kíváncsian várom, a Windows 8-ra milyen programot találnak ki.

További képek böngésző és Android kezelőfelület: http://sdrv.ms/NDesbk

Amennyiben tetszett a cikkem kérlek, oszd meg ismerőseiddel.

Tetszésed kinyilváníthatod egy like-al.


További érdekes cikkek:

Concorde tab 9.7 IPS teszt

Concorde tab 9.7 IPS teszt videók

Retrokütyük a XXI. században

Notebook, laptop élettartalom növelő lehetőségek