Mint azt az Origo megírta (http://www.origo.hu/techbazis/20120713-videomagno-modem-szotargep-es-walkman-osi-kutyuk-a-boltok-polcain.html), rengeteg retrokütyü létezik, melyek egyszerűen nem halnak ki. Írásukat némely ponton kiegészíteném.

Betárcsázós modemBetárcsázós modemet, mint írták még mindig lehet újonnan kapni, pedig ezt a típusú internetes csatlakozást már nagyon kis százalékban használják. Viccesnek találtam, amikor a díjazást olvastam és eszembe jutott a régi idők mikor még éjfél után kellett netezni, hogy ingyen (vagy kedvezményes) tarifával böngészhessünk. A sebessége a mai internethez képest tragikus kétlem, hogy napjainkban ezt az internetezési formát valaki böngészésre használná. Írásukba olvasható, hogy egyes bankkártyaolvasó terminálok még ilyen kapcsolattal rendelkeznek, gondolom ezt akkor vehetjük észre amikor egy kasszánál kilométeres sorok vannak (amely még Budapesten is rengetegszer előfordul), sokszor hallom az eladóktól „ már megint kártya, akkor várunk…” kijelentéseket.

Bakelitlemezes lejátszóBakelitlemezes lejátszóA bakelitlemezes lejátszóról csak annyit, hogy a retrovilágban most éli aranykorát. Internetes keresést követően 120 ezer forintnál is drágábbat lehet találni természetesen újonnan, de a használtpiacon is szép pénzeket kérnek el, egyes jó állapotban lévő darabokért.

FilmFilmes fotózásnak szerintem már vége. Nem gondolom, hogy sokan vennének filmet vagy eldobható fényképezőgépet. A digitális fényképezésnek nagyon nagy előnye, hogy rögtön megnézhető és törölhető. Egy épületet akár százszor is lefotózhatok a legjobb beállítást keresve. Nem tudom elképzelni, hogy valaki azért pénz adjon ki, hogy 36 képet készítsen (aminek egy része lehet nem is jó) és utána még az előhívásért is fizessen. Gazdaságilag szerintem vége ennek a fotózási lehetőségnek.

Kazettás magnóKazettás magnónál furcsának találom, hogy nehezen lehet új készüléket venni. Rengeteg olyan háztartás van, ahol még régi kazettákon tárolják a kedvenc dallamokat (gondolok itt az 50+-os korosztályra). Érdekes, hogy a bakelitlemez nem megy ki a divatból, míg erre a zenelejátszási lehetőségre már nem kíváncsiak (aláírom a bakelitlemeznek nincs olyan betegségei, mint a kazettának).


Most jöjjön az a két retrokütyü amik miatt elkezdtem ezt a cikket írni.

Fax:

FaxMiért nem hal ki? Rengeteg a kereslet rá, minden cégnél megtalálható egy fax. Első cégemnél is volt fax, nem értettem, hogy minek csak a helyet foglalja, évente nem sokszor használtuk. De abban a néhány esetben, ha nem lett volna, súlyos veszteség érte volna a céget. Ameddig ma Magyarországon (de külföldön sincs másképp) a faxot egy hivatalos közlési formának tekintik, addig az életben maradása biztosítva van. Rengeteg olyan cég van ma hazánkba, akik egy szerződést vagy egy megrendelést csak faxon hajlandóak teljesíteni (vagy postai úton, de ennél még a fax is gyorsabb). Újítók persze vannak, akik már az e-mailt erre is használják nem csak promotermékek kiküldésére, de sajnos nem elegen. Maga a faxot használni bonyolult, macerás a karbantartása, és oda kell rá figyelni (legyen elég lap benne, tinta sem árt), ezek kihagyása a fax elvesztését okozhatja. Az újabbaknál már memóriába ment mindent, sajnos nekem nem ilyennel volt dolgom, rengeteg fejfájásom keletkezett ettől az ódivatú készüléktől.

Floppy-lemez:

Floppy-lemezA jó öreg floppy-lemez, mindenki látta már, manapság ritkaságszámba megy. Meglepődve olvastam az Origo cikkét miszerint 10 darab 3300 forintba kerül (jó pár éve csak párszáz forintos tétel volt). Szép időkre emlékeztet, amikor még a házi feladatot ezzel a megoldással kellett beadni (persze gyakran elvesztek, rongálódtak az adatok). Életben maradása még 15-20 évig garantál a következők miatt. Egy egyetem laboratóriumában van 15-25 tesztgép. Mivel ezek többsége elég régi (mint ahogy az Origo is utalt rá) floppy-lemezre lehet csak kimenteni az adatokat. Pénzhiány és a támogatások évről évre történő csökkentése (megvonása) miatt, ezeket a készülékeket nehéz modernre cserélni (évente körülbelül egyet, ha sikerül azt is azért, mert a cserélni kívánt készülék tönkrement). Egy laboratóriumi gyakorlatot úgy állítanak össze, hogy az összes gép használva legyen. Ezekből következtetve jön az a szám, miszerint még elég sokáig nem kell temetni a floppy-lemezt. Nem beszélve a magán és állami laborokban is fellelhető ilyen floppys eszköz. Alapesetben a régi gépekkel semmi probléma sincs (ezeket még jól összerakták), de sajnos az idővel a technika fejlődik. (sajnos 3,5 collos floppy-lemezt már nem gyártanak a világon, így a halála elkerülhetetlen)

Remélem ezekkel a kiegészítésekkel, sok embert ihlettem nosztalgiázásra.

A képek megtalálhatóak: http://sdrv.ms/PZ8cgz

Amennyiben tetszett a cikkem kérlek, oszd meg ismerőseiddel.

Tetszésed kinyilváníthatod egy like-al.


További érdekes cikkek:

Concorde tab 9.7 IPS teszt

Concorde tab 9.7 IPS teszt videók

Felhőszolgáltatások Windows és Android rendszerekhez.

Notebook, laptop élettartalom növelő lehetőségek