A napokban pár óra erejéig ki tudtam próbálni a Samsung egy kevésbé ismert modelljét az Express névre keresztelt 4.5”-os okostelefont. Ár/érték szempontjából talán kicsit túlárazott, de tudás és gyorsaság tekintetében kifejezetten jól sikerült a készülék. A kijelző gyönyörű, színdús és oldalról szinte 180 fokos betekintést biztosít a Super AMOLED technológia. A duplamagos processzora nem a legerősebb, mégis megfelelő teljesítményt nyújt, ráadásul rendelkezik LTE kapcsolódási lehetőséggel ami miatt képes a leggyorsabb mobilinternetes sebesség eléréséhez. A készülék sokaknak ismeretlen lehet, mivel nem sok reklámot kapott, pedig tulajdonságai kimagaslóak, még NFC is belekerült.

A rövid tesztelés alatt a tapasztalataim pozitívak voltak, amelyeket a következőkben részletesen ismertetek.

Külső és tartozékok:

Az Express egy elegáns keménykötésű dobozban kapható. Tartozékok terén semmi kimagasló nincs, a hálózati töltőfejen, adatkábelen, headset-en és gyors használati útmutatón kívül mást nem tartalmaz. Pozitív, hogy az utóbbiak közül a headset viszonylag jó minőségű, viszont a microSD kártyát hiányoltam.

A külső a dobozhoz igazodva elegáns, szélei lekerekítettek. Sokszor olvasom, hogy a Samsung modelljeit egy szappantartóhoz hasonlítják ami jelen esetben is igaz de ettől függetlenül kifejezetten kellemes a megfogása (132,2x69,1x9,3 mm). Fekete és fehér színben kapható, ami a teljes készülékre érvényes, a tesztkészülék fehér színű és 137,8 gramm tömegű. Anyaghasználat főleg műanyag, kivéve az éleken körbefutó fém csík, minőségileg teljesen korrekt, nem recseg és ráadásul a ház nem gyűjti az ujjlenyomatokat.

Az előlap kifejezetten jól sikerült megjelenés és használhatóságban egyaránt. A kijelző alatt a manapság már nem megszokott fizikai „Home” gomb a domináló, két oldalán az Androidnál szokásos érintést érzékelő gombok kaptak helyet. Utóbbiak háttérvilágítása külön állítható. Felül helyezkedik el az előlapi kamera, hangszóró, érzékelők és a márkajel. A hátlap (eltávolítani körülményes) domború ívéből felül kicsit kidudorodva helyezkedik el a hátlapi kamera, mellette a segédfényt biztosító LED. A márkajelen kívül alul még megtalálható egy hangszóró aminek minősége és hangereje egyaránt kimagasló.

A nyomógombok a ház színével megegyezőek, aprók viszont jól elhelyezettek. Jobboldalt felül található a bekapcsológomb ami inkább a jobbkezeseknek kedvez, baloldalon állítható a hangerő. Felül a 3.5 mm Jack aljzat alul a microUSB foglalat található. A hátlap eltávolítását kővetően férhetünk hozzá a microSD kártyához (amit szerencsére az akku kivétele nélkül is eltávolíthatunk) és a SIM foglalathoz.

Belső:

A bevezetőben már írtam az Express egy Dual-core Krait 1,2 GHz processzorral rendelkezik ami mellé egy Adreno 305 grafikus gyorsító társul. Szerencsére memória terén éppen az elfogadható méretet sikerült beleépíteni azaz 1 GB RAM és 8 GB háttértár áll rendelkezésre. Utóbbi bővíthető 32 GB-ig microSD kártyával. Hardveres tekintetben nincs szégyellnivalója, a folyamatokat gyorsan és akadás mentesen hajtja végre, ráadásul még egy-egy erősebb játék sem akad meg rajta. Görgetési sebessége kiváló.

Kapcsolatok tárháza áll rendelkezésre, van WIFI (802.11a/b/g/n 2.4 + 5 GHz), LTE (4G), Bluetooth és NFC. A WIFI jelvevő képessége erős, az LTE hálózat Budapesten vizsgálva 21 Mbit/s értéket gond nélkül hozta. Az A-GPS navigálásra használható (mobilnettel), amiben a kijelző méretei nagy segítségre van és jelet is villámgyorsan talál.

Az előlapi kamera 1.3 MPX-es és videótelefonálásra kiválóan alkalmas, a hátlapi kamera (5 MPX) kifejezetten jó képet készít. A beépített segédfénnyel még sötétben is elfogadható képet készít (cc. 5 m -ig), de világos helyen meglepően remekül muzsikál. Láthatóan sokat tett a gyártó, hogy a kamerákra panasz ne legyen. A fókuszálása néha lassú, de ezektől függetlenül elnyerte tetszésem.

A hangszóró hangerejére panasz nem lehet a mély és magas hangokat is jól kezeli. A rezgő funkció a szokásosnál erősebbnek éreztem.

Kijelző:

Egyik nagy erőssége a készüléknek a Super AMOLED technológiájú 4.5”-os (WVGA) kijelző ami 800 x 480 pixel felbontásra képes. Tűéles, kontrasztos és színdús, szinte 180 fokos betekintésnél sincs színtorzulás. A fényereje megfelelő még napos helyen is jól látható. A felbontása lehetne kicsit nagyobb, de nem lehet panasz a jelenlegire sem, használni kifejezetten kényelmes, az érintéseket jól kezeli.


Akkumulátor:

A Express energiaellátásáért egy 2000 mAh kapacitású akkumulátor felel, ami egy átlagos használat mellett körülbelül egy napig képes üzemelni, tölteni microUSB-vel lehet. A gyártó állítása szerint 2G-n történő beszélgetésnél 22 órát bír ki, amíg 3G-n feleennyire képes. Sajnos az idő rövidsége miatt az általam megszokott terheléses vizsgálatot nem tudtam elvégezni, de ezért gyanítom, hogy a gyártó által megállapított üzemidő laboratóriumi körülményeket takar.

Szoftver:

Az operációsrendszer nem a legújabb 4.1.2 (Jelly Bean), de legalább egyedi kinézetű. Használata stabil és egyszerű, nem akad és nem fagy. Rengeteg előretelepített programot tartalmaz amiről bővebben a gyártó oldaláról informálódhatunk.

Teljesítmény (tesztprogramok):

Összegzés:

Samsung Galaxy Express a tesztelés alatt elnyerte a tetszésem. A körülbelül 80.000 Ft-os vételár talán egy kicsit magas, de cserébe egy stabilan működő, gyors egyszóval használható készüléket kapunk. Egy felső-középkategóriába szánt okostelefonból hiányoltam az állapotjelzőt, de ezenkívül a kategórián belüli teljesítményére nem lehet panasz. Bátran ajánlom mindenkinek, főleg a 4.5”-os kijelzőméretet keresőknek.

Amennyiben tetszett a cikkem kérlek, oszd meg ismerőseiddel.

Tetszésed kinyilváníthatod egy like-al.


További érdekes cikkek:

Prestigio MultiPhone 4505 Duo teszt

Debütál az Alcatel one touch fire

Eredeti vagy utángyártott akkumulátort válasszunk?

Tippek számítógépek őszi nagytakarításához

Új korszak: Windows 8.1 teszt

Kicsi a bors de erős: Concorde tab KRONOS teszt

Alternatív kommunikációs lehetőségek (Skype, Hangouts, Viber)

Tippek üzleti notebook választásához

Munkára termett notebook: ASUS X502C teszt

A tekintélykövetelő HP EliteBook Folio tesztje

A zömök HP 250 G1 notebook tesztje