Az előző bejegyzésemben ígértem, hogy bemutatom az általam választott mobilklímát, tulajdonságait, fogyasztását, kivezetését és ezenkívül néhány hasznos tanáccsal szolgálok.

Először is meg kell határozni, hogy mekkora légteret szeretnénk lehűteni, és az adott tér egyéb tulajdonságaival együtt el kell dönteni mekkora teljesítményű klímát szeretnénk venni. Az én esetemben egy egész nap napot kapó 72 m3-es régi tégla építésű ház szobájának hűtése volt a cél. Nyáron nagy melegben nem ritka a 30-32 0C sötétítéssel együtt.

A megfelelő klíma kiválasztása nem is olyan egyszerű. Vizsgáltam a hűtőteljesítményt, a hűtési tényezőt meghatározó számot azaz a BTU-t (bár ez utóbbi kiszámolható a teljesítményből), és még fontos szerepet játszott a választásomban az, hogy mekkora légtömeget képes megmozgatni egy óra alatt. A fogyasztás a klíma technológiájából adódóan nem volt releváns számomra, mintahogyan az sem, hogy A+ kategóriás a készülék. Gondoljunk bele, egy klíma lehet takarékos? Valamilyen szempontból persze fontos, de csodát ne várjunk.

Kénytelen vagyok megnevezni a márkát, bár nem szeretném reklámozni, de a cikk szempontjából fontos. A választásom egy Vortex típusú 2.8 KW-os mobilklímára esett. Számomra fontos volt még, hogy maximumon 450 m3/h levegő megmozgatására képes és, hogy távirányítóval irányítható (bár utóbbi esetében kicsit átverve érzem magam). Árát tekintve 70-90e forintért lehet megvásárolni, így az alsó középmezőnyben található.

Nézzük részletesebben a mobilklímát:

Tény: Hűt és mindezt elég gyorsan teszi, na de a többi…

Először is kaptam mellé egy mindenre kitérő leírást, ami szép és jó, de konkrétan használhatatlan (mind a megfogalmazás, mind a funkciók nem úgy működnek, mint ahogyan az le van írva). Nem baj, majd rájövök magam (gondoltam). Elvileg automatikusan a beállított hőmérsékletre hűti a szobát, majd ott szinten tartja. Tévesen úgy gondoltam, hogy ez azt jelenti, hogy amikor elérte az adott hőmérsékletet kikapcsol. Sajnos ez nem így történik, bár a kompresszorát kikapcsolja, de a ventilátor tovább üzemel, ami nem mondható halknak. A hozzá kapott távirányító szép, rengeteg gomb található rajta, de mindösszesen körülbelül 3-at használok, a digitális kijelzője viszont hasznos abban, hogy megállapítsuk éppen mennyire állítottuk a hőmérsékletet.

Utóbbi is csalóka, mivel egy meleg napon a beállított (mondjuk 28 0C) olyan 26 0C-os hűtést jelent, ami a kinti 40-hez képest már túlságosan hűvös, nem beszélve arról, hogy így túl sokat megy/fogyaszt. Gondolom a szenzorja nem érzékel jól, mivel működés közben elég sok hőt termel, szerintem ez befolyásolja. Nincs más megoldás, kézzel kell kapcsolgatni.

A kivezetését úgy oldom meg, hogy az ablakot résnyire kinyitom és „kilógatom” rajta a műanyag flexibilis csövet, az egészet pedig betakarom egy vastag sötét huzattal. A megoldás átmenetileg nem rossz, de a legjobb az, hogyha falat bontunk. Az ablakkivezetés is lehet opció, amennyiben ehhez megfelelő ablaktípusunk van, de télen a tátongó lyuk, mind a két esetben problémát jelenthet.

A kivezetett csőt nem szabad megtörni és túl hosszúra kihúzni ugyanis a forró levegő amit kifúj egyfajta kályhacsővé alakítja, így a közelében nem túl kellemes lenni. A csövet már csak azért is érdemes minél rövidebben és egyenesebben hagyni, mert ezzel is segítjük a klíma optimális működését. Kivezetés nélkül nem lehet használni a készüléket (vagyis lehet, de fölösleges).

Minél jobban sikerül megoldani a kivezetést, annál hatékonyabban fog üzemelni a klíma. Ez jótékony hatással van a fogyasztásra, viszont egy kéményes, nyílt égésterű gázkazán esetében a klíma visszaszívhatja az égésterméket. Mivel a kifújt légtömeget valahol pótolni kell (a szobában fizikai képtelenség vákuumot létrehozni), így különböző helyekről beáramlik a kifújt légtömeg mennyisége, egy jól szigetelt lakás esetében a kémény biztos pont lehet. Alapesetben is szinte kötelező egy szénmonoxid érzékelővel rendelkezni, de az előbbiek ismeretében a plusz 4e forintos készülék megéri az árát. Figyeljünk arra is oda, hogy a „kazános” helység lehűtése azt a veszélyt jelentheti, hogy megfordul a kémény széljárása.

Az energia fogyasztását nagyon sok minden befolyásolja. Egy jól szigetelt épület esetében kevesebbet míg egy rosszul szigeteltnél többet fogyaszt. A megadott hűtési teljesítmény nem a felvett áram mennyiségét jelöli, ezt minden esetben külön jelzik. Egy 2.8 KW-os készülék folyamatos maximális üzemelés mellett durván 1100 W áramot fogyaszt. Nálam ez az érték 400-700 W között mozgott óránként. Durván számolhatunk azzal, hogy 1 KW áram ára 43-50 Ft., tehát nem olcsó egy mobilklíma üzemeltetése.

(Levegőszűrő végzi a dolgát)

Attól nem kell félnünk, hogy amíg alszunk sokat fogyasztana, mivel ezek a mobil készülékek nagyon hangosak, egy jól alvónak is nehéz kialudnia magát mellette, ezért valószínűleg nem fogjuk alvás közben üzemeltetni. A légkeverés jellegzetes hangját meg lehet szokni, de a kompresszor bekapcsolása egy porszívó hangerejéhez hasonlítható.

Összegezve:

Recseg, ropog, hangos és „zabálja” az áramot, a mobilitást csak bizonyos keretek között használhatjuk ki. Cserébe jól hűt, olcsóbb mint a split társai és minden épületben használható (amennyiben a kivezetést meg tudjuk oldani). A hangerejével nehéz azonosulni, de normális használat mellett sok kényelmet és izzadásmentes órát szerezhet egy forró nyári nappalon. Nem bántam meg, hogy megvásároltam, mivel így egy hűvös szobába élhetek, amit igazán csak az tud értékelni aki már pár meleg napot átélt a rossz szigetelésű szobájában.

Megjegyzés: A szerkezet nehéz 30+ kg az átlag, a mozgatását segíti, hogy görgőkön gurítható, de szőnyeg vagy küszöbnél a megemelése nem egyszerű. Bár a leírás nem tért ki rá, mindenkinek ajánlom, hogy szállítás után hagyja állni a klímát legalább 12 órán át, főleg ha nem sikerült állítva tárolni.

Frissíts (2013. augusztus 6.):

Kánikula idején mutatkozik csak meg a mobilklíma valódi teljesítménye. Napközben kint 36 0C körül alakul az időjárás, sorra dőlnek meg a melegrekordok. Eddig ilyen meleg időjárásban nem tudtam tesztelni a klímát, ezért leírom tapasztalataimat, ezzel is segítve a jobb megismerést.

A klímát 27-28 0C-ra állítva használom. Ennél hűvösebb légkörre nincs szükség, de meg kell jegyezni, hogy hidegebbet nem is tudnék előállítani. A fent már leírt szobaméret és tulajdonsággal számolva, gyengének bizonyul a 2.8 KW teljesítmény. Fogyasztása a legmelegebb órákban 800-1000 W között alakul óránként (tehát majdnem maximumon az energiafogyasztása), amit nem mondhatunk energiatakarékosnak.

Kényelmesebb a hűvösben ülni és dolgozni, de mindenki számoljon a többletkiadással. Alvásnál kizárt ennek a típusnak a használata, zajos, recseg, zúg.


Remélem segíthettem a mobilklímák megismerésében, ha valamit kifelejtettem vagy nem részleteztem, esetleg kérdés merült fel szívesen válaszolok e-mailen vagy kommentben.

Amennyiben tetszett a cikkem kérlek, oszd meg ismerőseiddel.

Tetszésed kinyilváníthatod egy like-al.


További érdekes cikkek:

Klíma ismertető

Az okostelefon mizéria

Alcatel OT-995 hosszútávú teszt

Samsung WB150F teszt kompakt fényképezőgép

Notebook, laptop karbantartás

Notebook modernizációja

Concorde tab Novum teszt

Concorde tab 9.7 IPS PLUS teszt

Felhőszolgáltatások Windows és Android rendszerekhez.

Notebook, laptop élettartalom növelő lehetőségek