A hőségre való tekintettel sokakban megfordulhatott előző héten az a gondolat, hogy vásárol valamilyen levegő hűtő/mozgató eszközt. Nem egyszerű a döntés, és sajnos az internet sincs segítségünkre. Rengeteg a fals adatot és információt tartalmazó oldal, jószerivel a fórumokat átböngészve tud az ember némi információt beszerezni, de ezek többsége elég régi, és szintúgy felhasználóktól származnak.

Úgy gondolom, hogy a „klímatudós” kifejezést használhatom magamra, mivel 3 hét intenzív keresés és olvasás következtében, a sok fölösleges információt kiszűrve, végre tudom mit kell nézni, hogyan kell tervezni, ezt most megosztom veletek.

Az előző heti nagy meleg előtt már beszereztem egy mobilklímát. Nálam ez tervezett volt, mivel nagyon meleg szobában élek (rossz fekvésű, korszerűtlen szigetlelésű). A választás nem is olyan egyszerű, bár úgy tűnik, hogy a piacon rengeteg klímafajta létezik, jobban utánajárva rájövünk, hogy többnyire ugyan azok a termékek más-más néven szerepelnek az eladóknál (de azért még így is nagy a választék). Az ár kérdésre is fontos odafigyelni, mivel egy adott termék gondos utánajárásával akár 30%-ot is megspórolhatunk (ki milyen árréssel dolgozik).

Az első kérdés amit fontos eldöntenünk, hogy „Milyen típusú klímát vegyünk?”.

Létezik: sima ventillátor, léghűtő, mobilklíma, ablakklíma, splitklíma

Az első kettőt egy kalap alá veszem, mivel ezek csak a levegőt keringetik, de nagy melegben csak a meleg levegőt képesek kifújni, ami valljuk be nem sokat ér. A léghűtő a legnagyobb tévedések központja, és előszeretettel állítják úgy be a kereskedők, mintha ezek klímák lennének. TÉVEDÉS!

A léghűtő a párásítás elvén működik, ami egy bizonyos ideig használható, de inkább a hőmérséklet szinten tartásához mintsem hűtéséhez (utóbbi is csak egy kis szoba esetén érvényes). Állandó jégutánpótlást igényel, ami mérettől függően általában 3 óránként esedékes. Ez a fagyasztónak sem tesz jót, és ráadásul nem sokat ér. A levegőt egy idő után telíti párával, ami a meleget még elviselhetetlenebbé teszi, ugyanis a magas páratartalom gátolja az optimális izzadást és ezzel a test saját hűtőrendszerét bénítjuk meg. Elmondható még róla, hogy hangos, áramfelvétele duplája egy sima ventillátornak (cc=100 W/h), ára magasabb (cc=15-20 e Ft.).

Split:

A klíma kiválasztásában sokat számít az adott hely körülményei és a pénztárcánk mélysége. A klímák közül mindenesetben a split a „csúcs”, a legkevésbé zavaró és egyben a legjobb optimummal ez a típus rendelkezik. Sajnos egyben ez a legköltségesebb fajta, egy komplett szerelés (készülékkel együtt) minimum 150e Ft-tól kezdődik. Egy külső és belső egységgel rendelkezik, amit rézcső köt össze (hűtőközeg továbbítására). A külső egység szolgálja a felmelegedett gáz lehűtését, a belső egység a beltér levegőjét hűti. Ezek fix telepítésűek, és a külső egységet nem minden esetben szerelhetjük fel (különböző típusú épületeknél tilos!). Amennyiben nem vagyunk biztosak abban, hogy felszerelhetjük-e a homlokzatra, kérjünk állásfoglalást a területileg illetékes önkormányzattól, ezzel bebiztosíthatjuk a befektetett pénzünket (a szerelő ezért nem kérhető számon). Halk, a klímák közül a legjobb hatásfokkal üzemel és csak annyi áramot vesz fel, amennyire éppen szükség van (EU-s szabály szerint, már csak inverteres klímák kaphatóak).

Rengeteg olyan helyzet van amikor az előbb említett split klímát nem tudjuk használni. Műemlékvédelem alatt álló épületeknél a külső egységet nem lehet felszerelni, de egy albérletnél sem érdemes ekkora költségekbe verni magunkat. Jó alternatívának látszik a mobil és ablakklímák. Ezek nem fix telepítésűek, ezért „hozható-vihetőek”. Utóbbit csak feltételes módban szabad értelmezni, de az írásom végén erre mindenki rá fog jönni.

Nézzük az ablakklímát:

Megállapíthatjuk, hogy drágább egy mobilklímánál de olcsóbb egy splitnél. Rosszabb hatásfokkal üzemel, mint az előbb említett készülék. Nagy teljesítményűek, viszont elég hangosak (bár ez minden olyan klímára igaz, ahol a kompresszorral egy légtérben vagyunk). Háztartási felhasználásban nem terjedt el, mivel alkalmazásuk nem egyszerű. Pontos paramétereknek kell megfelelnünk, tehát egyszerűen az ablakon kilógatva nem feltétlenül jó (a balesetesélyről nem beszélve). Falban vagy kivágott ablakban, egy megfelelő dőlésszögű tartón jól üzemelhet, de télen amennyiben nem ezzel fűtünk a hideg a nagy résen csak hűti a szobánkat. Alapvetően jó szerkezet, de csak ott ahol az épületet könnyen módosíthatjuk, vagy építésnél előre tervezünk vele (már nem is olyan mobil). Mobilkonténerekben előszeretettel használják, de a vastag tégla vagy épen beton falba építeni elég macerás. Ajánlott inkább a split vagy mobilklíma beszerzése.

Mobilklíma választás nem egyszerű:

Egy megfelelő mobilklíma kiválasztása bonyolult, jóformán szakembert kíván, mivel ha túl nagy kapacitásút veszünk sokszor kapcsol ki és be ami a kompresszor élettartalmát csökkenti, ha túl kicsit választunk akkor folyamatosan megy és még lehet, hogy a szobánkat sem tudja megfelelően lehűteni. Nehéz kérdés, és ebben a gyártók sem segítenek. Ajánlott négyzetmétert feltüntetnek, de nem mindegy, hogy milyen a szigetelés, a fekvés, a személyek száma stb.

Mutatószámnak jó lehet az, hogy egy 50-70 m3 légterű meleg helység lehűtéséhez legalább kell egy 2,8-3 KW hűtőteljesítményű gép. 2,6 KW-os teljesítmény alatt csak kis szobában érdemes gondolkodni, vagy egy jó szigetelésűben. (Ezek a számok szigorúan saját tapasztalatok, a valóságban ettől eltérőt tapasztalhatunk).

A mobil klímából létezik sima egycsöves, kétcsöves és split. Utóbbi kettő jól hangzik, de a három hét kutatómunkám után nem találtam biztos forrásból származó új készüléket, így csak az elsőről fogok véleményt írni.

Az egycsöves mobilklíma nagyon egyszerű szerkezet. Egy egységben található a ventilátor és a hűtést végző kompresszor. Adott egy műanyag cső (cc 0,4-3 méteres, 120 mm átmérőjű) aminek az egyik végét a géphez kell kapcsolni, a másik végét kivezetni a szabadba. Ezen a csövön fog távozni a kompresszor hője amit a szobából vont el. Hatásfoka nem a legjobb, ugyanis a már lehűtött levegőt használja a kompresszor hűtésére, amit utána a szabadba enged, ráadásul a kivezetett hő egy hajszárítóhoz hasonlíthat (a cső is forró). Mivel egy szobában sem lehet vákuum, ezért a szobából kiszívott levegő más helyeken visszaáramlik, így újabb meleg utánpótlás érkezik. Akkor még is hogyan hűt? A teljesítménye sokkal nagyobb, mintsem a visszaáramlott hő mennyisége, ezért bár gazdaságtalanul de hűteni képes a szobát. A kivezetést érdemes normálisan megcsinálni, mivel az ablakon kilógatott módszer, csak felesleges hő visszaáramlást eredményez.

Néhány pluszinformáció:

Mivel elég hosszúra sikeredett ez a bejegyzés, ezért egy következő cikkben elemzem az általam megvett mobilklímát, így megismerhetitek a kivezetés egy megoldását és a rendszer hátulütőit amire itt nem tértem ki.

Fontos: A készülékeken feltüntetett teljesítmény a HŰTÉSRE vonatkozik, ezért egy 3,5 KW-os készülék nem ennyit áramot fogyaszt, de ezektől független a jó minőségű villamoshálózat elengedhetetlen!

Nézz vissza később és olvasd el jó tanácsaimat a mobilklíma vásárláshoz.

Címszavakban mi fog benne szerepelni:

szénmonoxid,kémény,  kivezetés, teljesítmény, fogyasztás, komfort, működés

Remélem hasznos volt az írásom!

Amennyiben tetszett a cikkem kérlek, oszd meg ismerőseiddel.

Tetszésed kinyilváníthatod egy like-al.


További érdekes cikkek:

Az okostelefon mizéria

Alcatel OT-995 hosszútávú teszt

Samsung WB150F teszt kompakt fényképezőgép

Notebook, laptop karbantartás

Notebook modernizációja

Concorde tab Novum teszt

Concorde tab 9.7 IPS PLUS teszt

Concorde tab 9.7 IPS PLUS teszt videó

Concorde tab 9.7 IPS teszt

Concorde tab 9.7 IPS teszt videók

Felhőszolgáltatások Windows és Android rendszerekhez.

Notebook, laptop élettartalom növelő lehetőségek

Androidos készülékre hasznos programok

Milyen Notebookot vegyünk?

Hordozható számítógépek összehasonlítás