Az internetet és a boltokat elárasztják az okostelefonok tömkelege. Neves gyártók mellett rengeteg „kis” cég kínálja saját termékét tudásban majdnem azonos még is jóval olcsóbb kondícióban. A probléma ott kezdődik, hogy megfelelően választani kevesen tudnak, segítséget meg kevesen kérnek. Nem hibáztatok senkit, mivel az eladók és gyártók egyáltalán nem könnyítik meg a döntésünket, a specifikációk tengerében nem egyszerű kiválasztani az ár/éték szempontjából legmegfelelőbbet. Megpróbálom összeszedni azokat a támpontokat, amely segítségével a megfelelő kiválasztása lényegesen könnyebbé válik. Konkrét típusokat nem fogok írni, egyik gyártót sem szeretném előnyben részesíteni.

Fontos eldönteni, hogy a kisebb gyártók terméke jó-e vagy sem. Alapvetően a „noname” típusoktól mindenki fél, de ebben az iparágban ez nem feltétlenül ésszerű. Megnyugtatok mindenkit, egy „kisebb” márka hasonlóan kiváló választás lehet, mint egy nagy gyártó méregdrága terméke. Az ár kulcsfontosságú kérdés, mivel ha elfogadunk egy „névtelenebb” gyártó termékét, a pénztárcánk hálás lesz nekünk.

Legfontosabb kérdések ami alapján dönthetünk:

1 – Mennyit szánunk az új készülékünkre?

2 – Mire szeretnénk használni?

A két kérdés meghatározásával a piacon fellelhető készülékek többségét már szűrni tudjuk. Az első, hogy határozzuk meg, mennyit szánunk az okostelefonra. Második szempont, hogy mire szeretnénk használni, mivel az utóbbi a legjobban befolyásoló tényezője az árnak. Fontos, hogy ne legyünk mohók, csak olyat határozzunk meg, amelyet ténylegesen használni fogunk. A gyártók csábításának, hogy felesleges dolgok beépítésével növelik az árat és pluszban azt sugallják, hogy nekünk erre szükségünk van, ne dőljünk be. A legjobb példa erre a beépített kamerák felbontása. Szép és jó, hogy van 8+ megapixel, de effektív 5 felett már a felesleges kategória, mivel egy jó szoftverrel többre megyünk, mint a megapixelek számának növelésével. A HD kimenet is egy teljesen lényegtelen szempont, hiszen irreális az-az elgondolás, hogy egy mobillal fogunk filmet nézni. Képnézegetésre kiváló, de őszintén mennyit használnánk? Megéri a felárat?

Az okostelefonnál az egyik legfontososabb szempont a processzor sebessége. Nyilvánvalóvá vált a számomra, hogy egy szimplamagos 1.5 GHz processzorral ellátott készülék súrolja azt a határt ami a használhatóság szempontjából lényeges. Alacsonyabb GHz-nél sajnos csak úgy használható a készülék, hogyha az „okos” részét nem használjuk ki, mivel internetezni, programokat futtatni alkalmatlan. Egy jó konstrukció, amivel már az „okos” rész is használhatóvá válik, legalább szimplamagos 1.5 GHz, de inkább javaslom a duplamagos kivitelt. Utóbbival már élvezhetjük a mobil tudásának minden előnyét.

Sajnos a processzor tudása nem használható ki megfelelő RAM nélkül. Lehet akármekkora háttértár, ha a RAM mérete kicsi, akkor megint a használhatóság kérdése merül fel. Minden futó program a rendelkezésre álló memóriából táplálkozik, amennyiben több az igényelt megabájtok száma, mint a rendelkezésre álló, sajnos a készülékünk jó esetben egyes programokat nem fog futtatni, de rossz esetben megfagy, ami elég idegesítő tud lenni. Ajánlott a legalább 512 MB, mivel ennek bőven a felét az alap android rendszer állandóan futtatja (az Apple rendszere ennél a pontnál sokkal jobb, de az ára is több).

Három olyan tényezőt sikerült már meghatároznunk (ár, processzor, RAM) amivel jó eséllyel „csak” pár készülék maradt a találati listában.

A végleges készüléket a következő három tényező meghatározásával lehet kiválasztani:

  1.        Kijelző mérete
  2.        Android verziószáma
  3.        Akkumulátor mérete

Kezdjük a sor végén (bár az első és utolsó nagyban összefügg). Mivel telefonként is szeretnénk használni újdonsült készülékünket, ezért fontos, hogy megfelelő akkumérettel rendelkezzen. Ne várjunk csodát, egy okostelefon „jó esetben” bír csak ki egy napot. Felhasználástól és a kijelző mérettől függően, kicsi akkumulátorral intenzív használat mellett ,csak pár órán át élvezhetjük új készülékünket utána lemerül és áramforrás hiányában mobil nélkül maradunk.

A kijelző mérete lényeges szempont. A túl kicsi vagy nagy sem jó. Ideális egy 4”-os készülék vásárlása, de egy 3,5”-os kijelző is megfelelően használható. Érdemes észben tartani, hogy a kezünk mérete kulcsfontosságú a méretválasztásban, mivel túl nagy választásánál, minden egyes hívást „csak” két kézzel tudunk felvenni vagy letenni.

Az operációs rendszer lévén vagy IOS (Apple) vagy Android. Előbbivel nem fogok foglalkozni (a választási lehetőségünk is lényegesen kisebb).

Az android rendszernél fontos megkülönböztetni a 2.X és 4.X-al kezdődőeket. A kettő között ég és föld a különbség, mindenképp az utóbbit válasszuk. Itt is rengeteg alfaj létezik (4.0; 4.03; 4.04; 4.1; 4.2, stb.), minél több annál jobb elvet használjuk, de plusz költséget ne vállaljunk a magasabb verziószámért.

Növelő tétel lehet az egyedi igények, ezzel szintén nem fogok foglalkozni, mivel „ahány ember, annyi fajta igény”.

Egy alapgép megfelelő kiválasztására érdemes használni a fenti ismérveket. A segítség a teljesség igénye nélkül készült. Mindenkinek ajánlom, hogy mielőtt megvásárolja leendő készülékét tesztelje le élőben (fogja meg, használja, stb.).

Amennyiben igény van rá, a későbbiekben összehasonlítom a „nagy” és „kis” gyártók közötti különbséget.

Amennyiben tetszett a cikkem kérlek, oszd meg ismerőseiddel.

Tetszésed kinyilváníthatod egy like-al.


További érdekes cikkek:

Samsung WB150F teszt kompakt fényképezőgép

Notebook, laptop karbantartás

Notebook modernizációja

Concorde tab Novum teszt

Concorde tab 9.7 IPS PLUS teszt

Concorde tab 9.7 IPS PLUS teszt videó

Concorde tab 9.7 IPS teszt

Concorde tab 9.7 IPS teszt videók

Felhőszolgáltatások Windows és Android rendszerekhez.

Notebook, laptop élettartalom növelő lehetőségek

Androidos készülékre hasznos programok

Milyen Notebookot vegyünk?

Hordozható számítógépek összehasonlítás