Sikeresen hozzájutottam egy vadiúj notebookhoz, amin egy előretelepített Windows 8 operációsrendszer található. A notebookról későbbiekben fogok tesztet készíteni, most a már nem annyira újnak számító, de mégis sokak által nem ismert Win8-at fogom tesztelni/értékelni.

Eddig sikeresen elkerültem a Windows új találmányát, ennek nem volt más oka, mint a neten olvasható kritikák miatt, kicsit elbizonytalanodtam. Egy operációs rendszer nagyban meghatározza a számítógép használhatóságát, ezért nem mindegy milyen, hogyan használható, mennyire stabil. Tény, az XP után nagy bukás volt a Vista, viszont a Win7 nagyon jól sikerült. Most a Microsoft akart valami újat, valami modern rendszert alkotni és nem mellesleg szükségük volt egy olyan operációsrendszerre ami működhet tableteken is. Mennyire sikerült összehozni ezt a kettőséget? A tesztem végén kiderül.

Először is meg kell említeni, hogy igen (!) valami újat, valami teljesen mást sikerült összehozniuk. A csempés elrendezés a majdhogynem két külön felület használata egy az eddig megszokottól nagyban eltérő. A probléma már ott kezdődik, hogy bár van egy új felület, hozzá tartozó segédlet nincs alapból ezért a felhasználónak kell utánajárnia mit, hogyan kell csinálni. A régi rendszereken betanult szokásokat egy átlagos felhasználó nem szívesen nélkülöz, többen úgy vagyunk, hogy amit egyszer megtanultunk (nagy nehezen), azt egy új rendszerélt nem adjuk fel. A kérdés szerintem inkább az, hogy a felhasználók hány százaléka hajlandó/képes megtanulni a Win8 új fortélyait. Ebben nincs segítségünkre a Microsoft, a kényelmes átállás helyett egyből belevitték a felhasználókat az újba, a start gombot elvették, helyette az alap csempés megjelenés köszön vissza, minden bekapcsolásnál és rosszul húzott egér mozdulatnál.

Izgatottan álltam neki a telepítésnek, kíváncsi voltam, milyen, hogyan lehet használni. Első meglepetést a telepítés gyorsasága jelentette. 10-20 perc alatt kompletten feltelepült a rendszer és közben csak „klikkelgetni” kellett. Vitathatatlanul ez nagyon jól sikerült, végre vége a bonyolult és időigényes telepítések korszakának. Egy helyreállítás és újratelepítés is hasonlóan egyszerű.

Elsőre még ez a csempés megoldás és kinézet sem tűnt rossznak (egy „nagy” Start gomb). Egy érintőkijelzőn kifejezetten jó lehet a használata (ezt nem állt módomban kipróbálni). Számomra két dolog jelentett problémát a használat közben. Elsőre az oldalt feljövő menürendszerrel -ahol többek között a kikapcsolás és újraindítás található- gyűlt meg a bajom. Elvileg a jobb oldalra húzott egérrel hívhatjuk elő, de konkrétan ez nem mindig működik így. Őszintén, kinek van kedve játszani az oda-vissza egérhúzogatással azért, hogy végre kikapcsolhassa a számítógépet?. A random megjelenése szintén nem szimpatikus, egy ablak használatánál vagy böngészőnél azért, hogy kiléphessünk a jól megszokott mozdulattal itt már vigyázni kell, mert a jobb felső sarokba húzott egérrel óhatatlanul előhívhatjuk az előbb említett menüt.

Nem gondoltam volna, hogy ennyire hiányozhat egy egyszerű „START” gomb. Esetlennek érzem magam minden egyes olyan műveletnél, amikor használnám de nem találom. Perceket kell gondolkoznom, mire megtalálom az olyan egyszerű részeket, mint pl.: vezérlőpult, kereső, leállítás. Ráadásul utóbbiból is nem azt kapjuk, mint szeretnénk, egy egyszerű keresésnél is átdob a csempés felületre (amit éppen próbálok elkerülni). Nem értem a fejlesztőket. Létrehozták a csempés menüt de közben az asztal is elérhető maradt, miért nem lehetett egy olyan beállítást programozni, ahol választhatunk melyiket kívánjuk használni? Tény egy egyszerű asztalt érintőkijelzőn nehezen használhatunk, de a Win8 nem csak érintőkijelzőre született.

Az a baj, hogy a rengeteg új és hasznos újítás mellett a legnagyobb attrakció okozza a legtöbb fejfájást. Számtalan olyan újítás került a Win8-ba, ami minden felhasználónak örömöt okoz, még is itt a csempés elrendezés és a Start gomb hiánya, ami magában a hirtelen forradalmat akadályozza meg. Egy számítástechnikában jártas embernek is kell legalább egy nap, hogy hozzászokjon a megváltozott körülményekhez (ráadásul ezért sokat kell utána olvasni), és még ezután sem biztos, hogy a használata kényelmes lesz.

Elvitathatatlan tény, hogy lényegesen gyorsabbá tették az új operációs rendszert. A skydrive felhőszolgáltatás sokkal nagyobb szerepet játszik, mint az eddigi rendszereknél. Hibernált állapotból pár másodperc alatt visszatér ami elég előnyös. Jól bánik az akkumulátorral (bár ez lehet inkább az ASUS technológiája miatt van).

Windows 8 pozitív változásai (saját szemszög):

  1. A megnyitott és futó programokat bal oldalt hívhatjuk elő, megnyithatjuk vagy bezárhatjuk őket (akárcsak az Android 4.0+ rendszereknél)
  2. A csempés megjelenést meghatározott keretek között módosíthatjuk, a színválasztás az egész menürendszert átalakítja
  3. A csempék mozgathatóak és szerkeszthetőek
  4. Az asztal kettéosztható, így egyszerre két fülön dolgozhatunk
  5. A kijelző kettéosztásánál (pl.: TV-re kapcsolva) végre van alsó tálcánk, így lényegesen egyszerűbb dolgozni ebben a módban
  6. A partíciók szétosztása nem korlátozódik a telepítés időszakára, bármikor módosíthatjuk a még adattal nem rendelkező tárterületet
  7. Újratelepítés, helyreállítás, visszaállítás lényegesen egyszerűbb és gyorsabb, mint azt eddig megszokhattuk.

Számomra az előbb felsorolt pontok, amelyek vonzóvá teszik a Microsoft új operációs rendszerét. A negatív tulajdonságok a jelenlegi állapot szerint még (!) arra ösztönöz, hogy a jól bevált WIN7-es rendszeremet ne cseréljem le.

Összegezve nem mondhatom, hogy bukás lett a WIN8, de inkább készülhetett érintőkijelzős felhasználásra, mintsem sima hagyományos gépekre. Előbbit nem tudtam kipróbálni (megfelelő gép hiányában), így biztosat nem tudok írni. Az biztos, hogy azoknak akik a régi XP vagy a rosszul sikerült Vista operációs rendszerük van, érdemes elgondolkodniuk a váltás mellett. A WIN7-el rendelkezőknek még a kivárást ajánlanám, amíg rendesen összeforr az új rendszer. Használható a Windows 8, de sok bosszúságot és idegeskedést jelent az új megtanulása azaz az átállás időszaka. Különösen problémás lehet a vállalati környezetben való átállás, ugyanis az alkalmazottak hatékonysága a „betanulás” időszaka alatt lényegesen csökkenhet, amit nem biztos, hogy minden vállalat megengedhet magának. Az irány nem rossz, de van mit még fejlődni. A nemrég bemutatott 8.1-es frissítést nem tudtam kipróbálni.

A fenti írás a saját véleményemet tükrözi. Remélem általánosságban sikerült bemutatnom a Microsoft újítását és egy átlag felhasználónak segítséget jelentett a megismerésében.

Amennyiben tetszett a cikkem kérlek, oszd meg ismerőseiddel.

Tetszésed kinyilváníthatod egy like-al.


További érdekes cikkek:

A „kis” kedvenc azaz a Concorde tab Rokee tesztje

A legkisebb okos tesztje (Alcatel S’Pop 4030X)

Mobilklíma pro és kontra

Klíma ismertető

Az okostelefon mizéria

Alcatel OT-995 hosszútávú teszt

Samsung WB150F teszt kompakt fényképezőgép

Notebook, laptop karbantartás

Notebook modernizációja

Concorde tab Novum teszt