Egyik kedves ismerősöm tablet vásárlása előtt állt, és kérte segítsek választani egy jó ár/érték arányú 7”-os készüléket. Nem igazán az én területem ez a kijelző méret, de természetesen megpróbáltam a segítségére lenni. Az internetre hagyatkoztam és bőszen elkezdtem keresgélni. A 30e forintos keret miatt a nagyobb márkák egyből kiestek, ezért a kisebb gyártók közül kezdtem válogatni. Mint már korábbi cikkemben leírtam, noname márkát nem szívesen ajánlok senkinek (garancia, szerviz és support miatt), ezért három magyar gyártó maradt fent a rostán (MyAudio, Wayteq, Concorde).

Mindhárom cégnek a 7”-os mezőnyben 3-3-3 db készüléke van, de a maximálisan rákölthető keret miatt csak a  MyAudio Tablet Series7 708DCC+, WayteQ xTAB-700dc, Concorde tab Rokee versenyzők maradtak. Az első kettő hasonló specifikációval rendelkezik, amíg a Concorde készüléke a processzor típusát tekintve teljesen eltérő (a piacon újnak számít). Nem könnyű a választás, mindegyiknek van a száraz adatok szerint pozitív és negatív tulajdonsága.

A Wayteq termékétől búcsúzok először, mivel a 4 GB-os háttértárat egy átlagos felhasználásnál is kevésnek találom. A MyAudio mellett szól a Rockchip duplamagos processzora (ezt a típust ismerem, bevált, jól működik), de a gyengébb akkumulátor és az Android kisebb verziószáma miatt a választásom a kategória legolcsóbbjára esett azaz a Concorde új gépére a Rokee néven debütáló duplamagos tabra. Az árán kívül mellette szólt még a nagyobb akkumulátor és az Android 4.2.2 operációs rendszer. Szerencsére nem kell vakon, tiszta számadatokra hagyatkozva ajánlanom a készüléket, a gyártó egy rövid tesztelésre kölcsönzött számomra egy kütyüt, amelynek tesztjét olvashatjátok a következőkben.

 

A külsőségek:

A 16:9-es képarányú 7”-os tablet 318 gramm tömegű, kicsit zömök de formás külsővel rendelkezik. Méreteit tekintve 188x114x11 mm nem mondható különlegesnek, műanyag hátlapja nem zavaró kellemes fogást kínál. Formavilága lekerekített, öntésnyomok nem tapasztalhatóak rajta, erősebb nyomkodásnál kicsit recseg-ropog (de ez lehet a bemutatódarab mivolta miatt van), kellemes és egyben szolid megjelenésű. A kijelző körüli fekete keretet talán egy kicsit túlzóan vastagnak találtam, de más kivetnivalót a megjelenéséről nem tudok írni. A gombok és foglalatok elhelyezkedése számomra kifejezetten kényelmes, minden egy oldalon található (bekapcsoló gomb, 3,5 mm Jack dugó, microUSB/OTG/töltő foglalat egyben, visszalépő gomb, micro HDMI és alatta a microSD foglalat). Utóbbiakból a visszalépő gombot teljesen feleslegesnek tartom. Hátlapján egy pici reset gombon és a hangszórón kívül mást nem találunk. Előlapján a videó telefonáláshoz elengedhetetlen kamera díszeleg. Szürke és kávészínben kerül forgalmazásra (a tesztkészülék ezzel ellentétben fehér hátlappal rendelkezik).

 

A belső:

A kijelző 1024x600 felbontású, 7”-os LCD multi-touch kapacitív, 5 ujj egyidejű érzékelésére képes. Szép, éles egyáltalán nem kontrasztos a kijelző. A betekintési szög kiváló, nem torzul vagy sötétedik oldalnézetből. Jól használható, bár ez a „szélesvásznú” kijelző típus nekem nem jött be, mivel optimálisan állítva érdemes használni, de úgy nekem kényelmetlennek bizonyult (ez ízlés kérdése én a kocka híve vagyok). Furcsa, hogy a hátlap erősebb megnyomásánál a kijelzőn hullámzás tapasztalható.

Az akkumulátor egy 3.7V, 3400 mAh-os li-ion és sajnos ez bizonyul a gépezet leggyengébb láncszemének. Nem várható egy kis géptől (helyhiány miatt), hogy annyit bírjon mint a nagyobbak, de egy kicsit gyengécskének érzem a Rokee akku üzemidejét. Átlag felhasználás mellett kibírhat akár 5-6 órát, de intenzív felhasználásnál sajnos csak 2,5-3 órával elégedhetünk meg (a teszt teljes fényerőn állandó lejátszásra állított videó lejátszása, WIFI-vel). A bevezetőben említett másik két gyártó tabjának üzemideje itt érdekes lehet (nincs releváns információm róluk).

Hardver tekintetében nincs szégyellnivalója a kütyünek. Egy AllWinner A20 Dual Core 1,2 GHz processzor és MALI 400-MP2 @320MHz GPU jó kombinációnak mutatkozott. 8 GB belső memória és 1 GB RAM áll rendelkezésre, ami bőven elég játékok, filmek és programok használatára (microSD kártyával bővíthető 32 GB-ig), persze ne gondoljunk erős gépigényeket követelő játékokra. Bluetooth nincs, viszont OTG funkció van 3G webstick támogatással, WIFI-nek pedig 802.11 b/g/n áll rendelkezésre a stabil internetezésre (a műanyag hátlap miatt jó a jelvevő képessége). A tab még jobb kihasználtságát HDMI kimenet segíti ami 1080p-re képes. A hátlapi hangszóró mono de ennek ellenére jó hangzást biztosít, az előlapi kamera 1.3 MPX sajnos nem a legjobb minőséget szolgáltatja. G-szenzor van, fényérzékelő nincs.

(A T-Mobile ZTE MF100 és a Concorde webstickkel is problémamentesen csatlakozik)

Szoftveres részen a nagyokat bőven verő a még frissnek mondható Android 4.2.2 Jelly Bean operációsrendszerrel kapható, stabil, gyors, bővebben mint ahogyan eddig is, most sem írok róla (az interneten rengeteg információ fellelhető róla).

Használat közben kellemes csalódás ért, nem akad, gyors, stabilan működik. Nem fagy, egyes folyamatoknál elidőzik néha, de alapvetően egy jól használható kis gép. Alap játékokat elfutat, videót is nézhetünk vele (már aki 7”-on szeretne filmezni). Nem egy erőgép, de ennek ellenére egész gyorsan tölti be az oldalakat böngészés közben, bár itt figyelni kell mert könnyen túlterhelhetjük és akkor menthetetlenül leáll (sok ablak megnyitásánál). Amit furcsának érezhetünk, hogy intenzív használat mellett eléggé melegedik a tab, ez télen előny, viszont nyáron a nagy kánikulában kellemetlen. Egy teljesen lemerült készüléket 3,5-4,5 óra alatt tölthetünk teljesen fel.

Plusz egy pont jár a fejlesztőknek, hogy a töltő microUSB-s, tehát egy egyszerűen laptopról is tölthetjük.

Hátrány, hogy az OTG/microUSB/töltő egy foglalaton osztozkodik amiből utóbbi kettő még nem zavaró, de amennyiben pl.: pendrive-ról vagy külső HDD-ról néznénk filmet OTG-n keresztül közben tölteni nem tudjuk a Rokee-t.

Tesztprogramok eredményei:

Összegezve:

A Rokee-t jól sikerült összehozni, optimalizálva az elvárások és a költségek tekintetében. 26.900 forintos vételárért kapunk egy alap gépet amit ismerkedőknek és átlag felhasználóknak nyugodt szívvel ajánlok. Vannak erősségei és gyengeségei, de egyik sem olyan amit nem lehetne megszokni és viszonylag „olcsón” egy duplamagos gépet kaphatunk megfelelő tárhellyel és tudással. Az akkumulátorral lehettek volna bőkezűbbek a fejlesztők, de kis odafigyeléssel nem okozhat problémát. A sikeres ONE típus után egy újabb sikertörténet lehet Rokee azaz a „kis” kedvenc, amely a ONE-hoz képest lényegesen erősebb specifikációval rendelkezik.

Tesztvideó (külső, böngésző, sebesség, játékok):

A számítástechnika hihetetlen sebességgel fejlődik. A fél éve vásárolt tablet árából manapság már dupla annyi tudással rendelkező gépet vásárolhatunk. Figyelem! Minden régi Concorde tablettel rendelkezőnek (tab 7.1, 7015, 7020, 7030) 5.000 Ft (nyári)kedvezményt biztosítanak a Rokee árából (így 21.900 Ft), és a régi készüléket sem kell visszaszolgáltatni (csupán a szériaszámot kell megadni rendelésnél), az akció csak a Concordnál vásárolt készülékekre érvényes (részletekért keresd a weboldalukat).

További képek: http://sdrv.ms/15F4uxl

Remélem sikerült bemutatnom a készülék minden tulajdonságát. Amennyiben kérdésed maradt írd meg e-mailben vagy tedd fel kommentben.

Amennyiben tetszett a cikkem kérlek, oszd meg ismerőseiddel.

Tetszésed kinyilváníthatod egy like-al.


További érdekes cikkek:

A legkisebb okos tesztje (Alcatel S’Pop 4030X)

Mobilklíma pro és kontra

Klíma ismertető

Az okostelefon mizéria

Alcatel OT-995 hosszútávú teszt

Samsung WB150F teszt kompakt fényképezőgép

Notebook, laptop karbantartás

Notebook modernizációja

Concorde tab Novum teszt

Concorde tab 9.7 IPS PLUS teszt

Felhőszolgáltatások Windows és Android rendszerekhez.

Notebook, laptop élettartalom növelő lehetőségek